Czy to depresja?

Nie każdy smutek, zniechęcenie, brak energii to depresja.

Presja ogólnej szczęśliwości mediów społecznościowych powoduje, że zastanawiamy się co z nami jest nie tak, dlaczego nie potrafimy się cieszyć i używać życia tak jak inni. Takie myślenie to jak porównywanie swojego zaplecza do witryn sklepów innych.  Zaczyna się jesień, z drzew spadają ostatnie liście, deszcz stuka w parapety i tak szybko robi się ciemno na dworze. Nic dziwnego, że w takich okolicznościach każdy z nas może odczuwać obniżenie nastroju.

Ale jak rozpoznać czy faktycznie to jeszcze jesienny smutek czy już depresja?

1.     Czas trwania – aby mówić o depresji, jej symptomy muszą trwać bez przerwy przynajmniej przez dwa tygodnie

2.     tzw. reaktywność – osoby w depresji nie cieszą się, nawet gdy przytrafi im się coś pozytywnego, nie można odwrócić ich myśli od trapiących ich spraw, zagadać, rozweselić. 

Dla depresji charakterystyczna są również: niezdolność do odczuwania przyjemności, wycofanie się z dotychczasowych aktywności oraz przewlekłe zmęczenie i brak motywacji do działania.

Często mogą pojawiać się problemy z koncentracją i pamięcią, stany lękowe, obniżona samoocena, poczucie braku sensu życia, samookaleczenia lub myśli samobójcze.

Możemy też zaobserwować objawy somatyczne, np. bólami głowy czy brzucha, nudnościami, zaburzeniami snu lub apetytu. Zawsze warto zrobić badania ogólne, w celu wykluczenia innych chorób. Pamiętajcie, że również niektóre choroby somatyczne lub brak witamin i mikroelementów może wpływać na nasz stan psychiczny

Jeśli jednak masz kłopot z oceną czy to jeszcze chandra czy już depresja możesz zgłosić się do psychiatry lub psychoterapeuty, który rozpocznie od wywiadu. Najczęściej wykorzystywanym narzędziem pomagający w diagnozie jest kwestionariusz Skala Depresji Becka. Badany jest proszony o to by odpowiadając na pytania kwestionariusza brał pod uwagę swoje odczucia z ostatnich 7 dni. Odpowiedzi ze wszystkich pytań sumują się i końcowy wynik określą Twój stan w zakresach od: brak depresji , depresja łagodna, umiarkowana do depresja ciężka.

 

Ta strona używa plików cookie